Pokazywanie postów oznaczonych etykietą xp. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą xp. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 30 grudnia 2007

Współistnienie Visty i XP w sieci LAN opartej o Sambę - problem z wędrującym profilami

W zarządzanej przeze mnie, jak dotąd homogenicznej, sieci opartej o serwer linuksowy z Sambą oraz stacje Windows XP pojawiła się pierwsza Vista, a z nią pierwszy problem. Jeśli profil XP jest zapamiętywany jako \\serwer\user\profil, to profil Visty jest zapamiętywany jako \\serwer\user\profil.V2. Wyczytałem też, że wędrujące (roaming) profile Visty i XP nie są kompatybilne! Problem wymaga rozpoznania i "nie chcem, ale muszem" się tym zająć.
Projekt nr 1: stworzyć linki między profil/Pulpit a profil.V2/Desktop itd, aby ustawienia wędrowały między kontami. Bo coś mi się wydaje, że link między profil a profil.V2 to zły pomysł...

niedziela, 21 października 2007

Instalacja Oxford Advanced Learner's Dictionary 6 - wersja sieciowa na Windows XP

Disclaimer 1: wiem, że to archeologia komputerowa. I co z tego? A nuż komuś jednak się to przyda...
Disclaimer 2: wiem, że niektóre rozwiązania to rodzaj voodoo. I co z tego? U mnie działa :-)

Zadanie: zainstalować OALD 6 w wersji sieciowej na serwerze i na stacjach klienckich Windows XP Professional - konta użytkowników z ograniczonymi prawami.

voodoo 1: nadać katalogowi sieciowemu ze słownikiem prawa RW dla wszystkich
voodoo 2: podmienić plik CDCOPS.DLL z folderu X:\ALD6INST\ALD002OU\BOOK na plik spod adresu http://www1.oup.co.uk/elt/multimedia/download/cdcops.zip
voodoo3: skopiować plik MCI16.OCX z folderu X:\ALD6INST\ALD002OU\SYS do
X:\ALD6INST\ALD002OU\BOOK.
voodoo 4: po instalacji klienta upewnić się, że ma prawa zapisu do folderu lokalnego (np. C:\OALD6)
voodoo 5: po instalacji klienta słownika uruchomić go pierwszy raz jako użytkownik z prawami administratora

I to by było na tyle...

środa, 1 sierpnia 2007

Windows XP: muzyka i filmy odtwarzają się z przerwami, komputer działa wolniej...

... częściej i dłużej komunikuje się z dyskiem. A w menadżerze sprzętu dla kanału IDE mamy tryb PIO, którego nie można przestawić w tryb DMA. WTF? Ano kolejne dobrodziejstwo Microsoftu, który uszczęśliwił nas ukrytym, automatycznym i nieodwracalnym zmniejszaniem prędkości dysku twardego w przypadku wystąpienia błędów w dostępie do dysku. Efekt: filmy i utwory muzyczne odtwarzają się z przerwami, dźwięk jest charczący bądź pojawia się echo. Rada miłościwie nam panującego Microsoftu? Usunąć (co skutkuje przeinstalowaniem przy restarcie) sterownik do kanału IDE. Na wystąpienie tego problemu szczególnie wrażliwe są notebooki, które często wyłączają dyski w celu oszczędzania energii. Patrz: Pomoc techniczna Microsoft - porada nr 817472.

niedziela, 8 lipca 2007

Windows XP, dyski sieciowe i chowające się Pen Drive

Windows XP ma taki bug/feature, że przypisuje napędom podłączanym przez USB (Pen Drive, aparaty cyfrowe, dyski zewnętrzne) pierwsze wolne literki nieprzypisane dyskom stałym (HD, CD), nie zwracając w ogóle uwagi na to, że literki te mogą być przypisane dyskom sieciowym. Przykład: mamy dysk C:, drugą partycję D:, CD-ROM/DVD E: i dysk sieciowy F:. Podłączamy Pen Drive i... nie ma go! Możemy go zobaczyć w "Zarządzaniu dyskami", możemy mu zmienić literkę na inną i cieszyć się dostępem - pod warunkiem, że nie podłączymy innego urządzenia, bo wtedy... da capo al fine. Och, i trzeba mieć uprawnienia administratora. Można też - co stosowałem - przesunąć literkę CD gdzieś daleko, np. jako R: Ale potrzeba jest armatką wynalazków, a Google wszystko widzi, i oto jest: USBDLM - USB Drive Letter Manager for Windows XP. Program należy rozpakować do dowolnego katalogu, utworzyć plik USBDLM.INI i zainstalować USBDLM -install.
Program jest darmowy do zastosowań prywatnych i niekomercyjnych. Patrz: Uwe Sieber's Homepage

Obserwatorzy

Popularne posty