Pokazywanie postów oznaczonych etykietą internet. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą internet. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 1 listopada 2010

Amazon Web Services za darmo dla nowych użytkowników

Od 1 listopada 2010 Amazon Web Services wprowadza nowe, bezpłatne limity użytkowania wybranych usług - dla nowych użytkowników. Oferta jest ważna przez rok. Miesięczne limity obejmują m.in. 750 godzin użytkowania Amazon EC2 Linux Micro Instance, 10 GB przestrzeni Amazon Elastic Block Storage, 5 GB przestrzeni Amazon S3 Storage, 30 GB ruchu oraz kilka innych usług. Cała oferta jest tu: http://aws.amazon.com/free/?tag=gmgamzn-20

wtorek, 4 maja 2010

Goodbye, freedns.sgh.waw.pl...

30.04.2010

Z otrzymanego dziś listu:

"Decyzją władz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, z dniem 1 maja 2010 roku Centrum Informatyczne SGH rozpoczyna proces zakończenia świadczenia usługi FreeDNS. Regulamin tego serwisu pozwala na wyłączenie go "w całości lub dowolnej części, bez uprzedzenia i w dowolnym momencie, bez żadnego odszkodowania". Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, proces zamknięcia usługi będzie trwał 60 dni, tzn. do 30 czerwca br. włącznie, co pozwoli na przeniesienie swoich zasobów do innych operatorów."
I link do wyjaśnień: http://freedns.sgh.waw.pl/info_pl.html
Mam nieśmiałą nadzieję na reinkarnację pod adresem http://freedns.42.pl/ ...

Proponuję również obserwować stronę http://42.pl/freedns.html 
 
Aktualizacja 4.05.2010

Pojawiło się kilka bardziej precyzyjnych informacji, zarówno o przyczynach zamknięcia usługi przez SGH, jak również o postępie prac nad uruchomieniem freedns.42.pl. Odsyłam do ww. odnośnika.

Parę wyjaśnień:
 - Dlaczego korzystałem z freedns.sgh.waw.pl?
 - Po pierwsze - aby uniknąć ograniczeń narzucanych przez rejestratorów domen (w skrajnym przypadku, np. w serwisie domeny.onet.pl, za obsługę DNS inną niż wskazanie własnych NS, należy płacić). Po drugie - aby obsługiwać wszystkie posiadane bądź obsługiwane przeze mnie domeny w jednolity sposób i w jednym miejscu. Po trzecie - aby móc korzystać z zaawansowanych możliwości konfiguracji DNS.
 
- Co zrobiłem z domenami po rozpoczęciu zamieszania wokół freedns.sgh.waw.pl?
- Obsługę jednej domeny, o niewymagającej konfiguracji, przeniosłem do rejestratora. Dwie pozostałe przeniosłem - tymczasowo, mam nadzieję - do xname.org. Powiadomiłem również właścicieli innych domen, których namówiłem lub którym skonfigurowałem obsługę domen na freedns.sgh.waw.pl o sytuacji - trwają przenosiny do rejestratorów lub oczekiwanie na start freedns.42.pl.
 
- Czy przeniosę się do freedns.42.pl? 
- Oczywiście, jak tylko będzie taka możliwość. I w każdej domenie wrzucę dopisek "Powered by freedns.42.pl" na stronie głównej.


piątek, 29 sierpnia 2008

Do podłączenia np. notebooka do Liveboxa TP można użyć wbudowanej karty WiFi!

... nie jest konieczne instalowanie dostarczanej razem z Liveboxem karty USB firmy SAGEM. Wpis ten jest moim krzykiem rozpaczy po kolejnym odinstalowaniu właśnie tego ustrojstwa u kolejnych znajomych, którym jakiś serwisant wmówił, że tylko przez tę kartę da się podłączyć. NIE. Można użyć dowolnej standardowej karty WiFi, wystarczy mieć odrobinę pojęcia o konfigurowaniu sieci bezprzewodowych i przeczytać instrukcję do Liveboxa. Więcej na razie nie piszę - daję wędkę, nie rybę.

sobota, 23 sierpnia 2008

Goosync: Synchronizacja urzadzen przenośnych z Google Calendar i kontaktami GMail

Podaję do wiadomości, że serwis GooSync od 18 sierpnia 2008 r. umożliwia synchronizację kalendarza Google i kontaktów Google Mail z czterema różnymi urządzeniami (na koncie płatnym). Obsługiwane urządzenia to w zasadzie wszystkie urządzenia obsługujące SyncML, m.in. wiele modeli Nokii, PDA z PalmOs i Windows Mobile, Apple iPhone oraz MS Outlook. Używam i jestem zadowolony (Nokia E70, Palm TX).

niedziela, 20 kwietnia 2008

Uwaga: fałszywe maile z serwisów fotka.pl i nasza-klasa.pl!

UWAGA: pojawiły się znów fałszywki listów z serwisu fotka.pl; jako nowość - mamy fałszywki wiadomości z serwisu nasza-klasa; pewnie za niedługo ruszą znów kartki.onet.pl :(
Kliknięcie na link zamieszczony w wiadomości oraz zainstalowanie proponowanej "aktualizacji" flash playera spowoduje wprowadzenie na komputer konia trojańskiego i przekształcenie go w tzw. "zombie"

Szczegóły:
Uwaga na fałszywe maile od Fotka.pl (Dziennik Internautów)
Uwaga na fałszywe maile! (blog Fotka.pl)
Stare numery wciąż aktualne - nowe maile z "fotki.pl" (bezpieczenstwo.onet.pl)
Fałszywe e-maile także od Naszej-Klasy (Dziennik Internautów)
Fałszywe maile, rzekomo z serwisu kartki.onet.pl (antyspam.onet.pl) (dotyczy ataku z grudnia 2007)

poniedziałek, 31 marca 2008

Plus addressing - hall of shame...

Co to jest "plus addressing"? Bardzo przydatna (albo bezużyteczna, jak kto na to woli patrzeć) cecha adresów e-mail, które po lewej stronie małpy mogą mieć znaki nie tylko [a-zA-Z0-9._], ale też kilka innych [!#$%&"*+-=?^_`{|}~] (RFC 2822). Nie wierzycie? Kto ma konto Gmail, niech sobie wyśle na nie list na adres login+!#$%&*+-=?^_`{|}~@gmail.com (ostrożnie tylko z cudzysłowami, muszą być do pary). I co, doszło? Gmail, a także serwery pocztowe oparte o sendmaila, maile wysłane na takie adresy dostarczają na konto lokalne o nazwie składającej się z części przed pierwszym plusem.
Postanowiłem uporządkować swoją korespondencję i utworzyć odpowiednie adresy "funkcyjne" dla różnych serwisów, w których jestem zapisany. No i klops. Bo wiele serwisów odrzuca takie adresy, pomimo że nie powinny ingerować w lewą część adresu (RFC 3696). I kogo my tu mamy?

Allegro. Adresu z + nie przyjmuje. Na list z prośbą o poprawę tego otrzymałem dość szybko odpowiedź, że "Serwis nie ma w chwili obecnej zamiaru zmieniać zasad dotyczących używania adresów e-mail." A konkurencja potrafi... (patrz niżej).

eraomnix. Adresu z + nie przyjmuje. Podziękowali za sugestię...

Agito. Adresu z + nie przyjmuje. Sprawa została przekazana do działu technicznego. Poczekamy, zobaczymy.

bzwbk.pl (terminarz). Adresu z + nie przyjmuje. Jeszcze prośby nie pisałem.

A oto serwisy, które nie robią z tego tytułu problemów i adresy z "+" przyjmują:

Monetto.pl; NaszaKlasa.pl; Fotka.pl; bankier.pl; inteligo.pl; ebay.com; yahoo.com; paypal.com; swistak.pl

Listy "shame" i "fame" będą uzupełniane w miarę nabierania doświadczeń...


wtorek, 8 stycznia 2008

nasza-klasa.pl - uruchamianie nowych serwerów 8 stycznia 2008

Gdyby ktoś szukał dziś (8.01.2008) i nie znalazł portalu nasza-klasa.pl... oto cytat z forum n-k: "Portal zostanie wyłączony o 2 w nocy. Mamy nadzieję, że uda się zsynchronizować nową serwerownię ze starą do godziny 13:00. Wtedy też powinniśmy planowo uruchomić portal z nowej lokalizacji. Ciężko powiedzieć czy serwery zamówione ponad 2 miesiące temu dadzą radę obsłużyć ruch generowany przez 6 milionów użytkowników. [...] Niedawno dokonaliśmy nowego, jeszcze bardziej imponującego zakupu serwerów - powinniśmy je otrzymać 25 stycznia. Wtedy na pewno nasza-klasa osiągnie zawrotną prędkość działania!"

I dzisiaj na stronie mamy:

Portal jest niedostępny do godziny 13:00 14:00 17:00: trwa przenoszenie danych do nowej serwerowni…

15:54: Nasza klasa działa... dużego przyrostu szybkości nie stwierdzono?...

16:50: "Dzisiejsze podłączenie nowych serwerów niestety nie powiodło się. Prace zostaną wznowione o 2 w nocy – portal będzie od tego czasu niedostępny. Za utrudnienia przepraszamy."

9 stycznia - drugie podejście. Komunikat zauważony o 7 rano: "Portal jest niedostępny: zapraszamy ponownie o 15:00, trwa kopiowanie danych do nowej serwerowni…"

9 stycznia 22:00 - "Przeprowadzka zakończona"

sobota, 29 grudnia 2007

Domena tychy.biz.pl jest wolna!

Z ciekawości sprawdzałem stan domen związanych ze słowem "Tychy" i okazało się, że tytułowa tychy.biz.pl jest wolna. Jeśli ktoś reflektuje, niech rejestruje i robi BIZnes :)

Można też sprawdzić, co było pod tym adresem dawniej.

sobota, 1 grudnia 2007

Serwer proxy w3cache.icm.edu.pl przestaje być ogólnodostępny :-(

Cytat ze strony ICM http://w3cache.icm.edu.pl/ograniczenie.txt:

"Szanowni Państwo,

z dniem 15.01.2008 dostęp do usługi w3cache.icm.edu.pl zostanie
ograniczony jednynie do adresów IP należących do wybranych jednostek
akademickich [...]

Połączenia z innych adresów będą odrzucane.

[...]"

niedziela, 8 lipca 2007

Palm TX i Nokia 6810 przez Bluetooth - Era Tak Tak

Może komuś się przyda kolejny opis... ta konfiguracja u mnie działa

Connection:
Name: 6810PC
Connect to: PC
Via: Bluetooth
Device: Nokia 6810

Details
Speed: 57600
Flow Ctl: Automatic

Network
Service: era gprs tt
Username: erainternet
Password: erainternet
Connection: 6810PC

Details:
Connection type: PPP
Idle timeout: Never
Query DNS: v
IP Address: v Automatic

Script:
Send: at+cgdcont=1,"ip","erainternettt"
Send CR
Send ATD*99#
Send CR
Wait For: CONNECT
End

Uwaga na wpisywanie skryptu: po wpisaniu parametru dla Send lub Wait for należy zatwierdzić wpis poprzez wyjście z pola edycyjnego i kliknięcie gdziekolwiek indziej.

Modem USB Option GlobeSurfer ICON, Linux i Orange

Moja konfiguracja:

Linux kernel 2.6.20.4 - załadowane moduły option i usbserial

skrypt do połączenia:

pppd /dev/tts/USB0 921600 lock crtscts modem noauth defaultroute user internet password internet connect "chat -v ABORT ERROR '' at\&f OK AT+CPIN=1234 OK; chat -v '' AT_OPSYS=5 OK ATD*99# CONNECT"

  • zamiast 1234 wstaw PIN do swojej karty
  • zamiast /dev/tts/USB0 może być /dev/ttyUSB0
  • może być AT_OPSYS=1 w celu wymuszenia UMTS

Najbardziej pomocna była strona Unofficial Option Fusion Linux HOWTO (Autor: Paul Hardwick)

Zobacz też strony OPTION i Orange

Zakresy adresów IP przypisane do usługi: 87.96.0.0/17 i 91.94.0.0/16

Aktualizacja: z początkiem grudnia 2007 doszła kolejna klasa adresowa: 79.162.0.0/18

Obserwatorzy

Popularne posty