Pokazywanie postów oznaczonych etykietą windows. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą windows. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 1 stycznia 2009

Lista przydatnych programów, których używam do ułatwiania sobie pracy przy komputerze

I najnowsze zaobserwowane przeze mnie wersje (stan na 1.1.2009):

Firefox: 3.0.5 (2008-12-16)
+ Google Toolbar: 3.1.20080730W (2008-07-30)
+ DownThemAll: 1.1 (2008-12-31)
+ Gmail Space: 0.5.97 (2008-10-15)
+ Fast Video Download: 1.6.1 (2008-06-28)
+ Video DownloadHelper: 3.5.1 (2008-11-25)
+ FireFTP: 1.0.3 (2008-12-14)
+ Google Notepad: 1.0.0.22 (2008-09-08)
Firefox 2.0.0.x: 2.0.0.20 (2008-12-18)
Netscape Navigator: 9.0.0.6 (2008-02-20)
Opera: 9.63 (2008-12-16)
WebShot: 1.65 (2008-12-16)
wget: 1.11.4 (2008-06-29)
SeaMonkey: 1.1.14 (2008-12-16)
Thunderbird: 2.0.0.19 (2008-12-30)
Pegasus Mail: 4.41 (2006-06-01)
Mercury/32: 4.62 (2008-06-22)
sendmail: 8.14.3 (2008-05-03)
blat: 2.6.2 (2007-02-25)
Core FTP LE: 2.1.1589 (2008-12-31)
Bogofilter: 1.1.7 (2008-05-04)
Clam Antivirus: 0.94.2 (2008-11-26)
ClamWin: 0.94.1 (2008-11-09)
AVG Free: 8.0.176a1400 (2008-12-04)
Ad-Aware 2008: 7.1.0.11 (2008-11-05)
avast! 4 Home Edition: 4.8.1229 (2008-07-23)
AbiWord: 2.6.5 (2008-11-30)
OpenOffice.org: 3.0 (2008-10-13)
Word Viewer: 1 (2007-09-26)
PowerPoint Viewer 2007: 1 (2006-12-05)
Excel 2003 Viewer: 1.0 (2004-12-20)
Pakiet zgodności formatu plików pakietu Microsoft Office dla programów Word, Excel i PowerPoint 2007: 3 (2008-03-06)
Samba: 3.2.6 (2008-12-10)
Apache: 2.2.11 (2008-12-14)
PHP: 5.2.8 (2008-12-08)
SSLBridge Samba Web Client: 1.5 (2006-12-05)
PostgreSQL: 8.3.5 (2008-11-03)
MySQL: 5.1.30 (2008-11-14)
SQLite: 3.6.7 (2008-12-16)
Slackware: 12.2 (2008-12-10)
Knoppix: 5.3.1 (2008-03-26)
Slax: 6.0.9 (2008-12-12)
OpenSSH: 5.1p1 (2008-07-21)
OpenSSL: 0.9.8i (2008-09-15)
OpenSSL: 0.9.7m (2007-02-23)
TrueCrypt: 6.1a (2008-12-01)
GnuPG: 1.4.9 (2008-03-26)
putty: 0.60 (2007-04-29)
WinSCP: 4.1.8 (2008-12-01)
Wireshark: 1.0.5 (2008-12-10)
TightVNC: 1.3.9 (2007-05-08)
SIW (System Information for Windows): 2008-12-16 (2008-12-16)
HWiNFO: 5.2.5 (2008-11-04)
HWiNFO32: 2.36 (2008-12-16)
SpeedFan: 4.37 (2008-11-21)
CD-Bremse: 1.48 (2007-12-26)
GParted: 0.4.1 (2008-11-29)
GParted-Live: 0.4.1-2 (2008-12-28)
Sysinternals: - (2008-12-19)
xpy: 0.10.9 (2008-12-04)
UnxUtils: - (2008-03-01)
IrfanView: 4.23 (2008-12-29)
XnView: 1.95.4 (2008-11-19)
Picasa: 3.1 Build 70.71 (2008-12-16)
BIT-View: 2.00.10 (2007-05-05)
Inkscape: 0.46 (2008-03-24)
GIMP: 2.6.2 (2008-10-30)
ImageMagick: 6.4.8-3 (2008-12-30)
Foxit Reader: 3.0 build 1301 (2009-01-01)
Ghostscript: 8.63 (2008-08-01)
PDFCreator: 0.9.6 (2008-09-19)
Miranda-IM: 0.7.13 (2008-12-19)
Skype: 3.8.0.188 (2008-11-19)
Gadu-Gadu: 7.7.3746 (2008-03-31)
WinRAR: 3.80 (2008-09-30)
7-zip: 4.63 (2008-12-31)
GoodSync: 7.6.0 (2008-12-25)
AllwaySync: 9.0.1 (2008-12-24)
Winamp: 5.541 (2008-08-04)
VirtualDub: 1.8.7 (2008-12-28)
Audacity: 1.2.6 (2007-11-15)
MediaCoder: 0.6.1.4045 (2008-02-03)
Exact Audio Copy (EAC): 0.99 prebeta 4 (2008-01-24)
K-Lite Mega Codec Pack: 4.4.5 (2008-12-23)
Daemon Tools: 4.30.3 (2008-12-29)
USBDLM: 4.2.4 (2008-12-03)
JkDefrag: 3.36 (2008-08-31)
Nokia PC Suite: 7.1.18.0 (2008-11-26)
eMule: 0.49b (2008-08-01)
aMule: 2.2.3 (2008-12-28)

czwartek, 13 marca 2008

Odzyskiwanie tekstu z uszkodzonego dokumentu MS WORD

Disclaimer: nie jest to uniwersalne panaceum na odzyskiwanie wszystkiego zawsze i wszędzie. To moje luźne spostrzeżenia, które mogą komuś pomóc... ale wcale nie muszą.

No i klops. Szlag trafił nasz dokument Worda. Podczas próby uruchomienia otrzymujemy informację o problemie i sugestię skorzystania z konwertera "Odzyskiwanie tekstu". Pełni radości korzystamy z konwertera i... komunikat ten sam. Najwyraźniej konwerter widzi nagłówek dokumentu Worda i przestaje się wysilać nad odzyskiwaniem, a tylko próbuje otworzyć dokument Word. Rada? Trzeba dokument ten zepsuć jeszcze bardziej. Tworzymy plik xxx.txt o zawartości xxx, a następnie doklejamy go na początek uszkodzonego pliku: copy /b xxx.txt + UszkodzonyDokument.doc BardziejUszkodzony.doc. Próba otwarcia dokumentu BardziejUszkodzony.doc konwerterem "Odzyskiwanie tekstu" powinna przynieść już pewne konkrety w postaci odzyskanego tekstu - oczywiście bez formatowania, z rozjechanymi tabelkami i bez obrazków.

Użytkowniku, pamiętaj! Ludzie dzielą się na dwie grupy: tych co robią kopie zapasowe i tych co będą je robić.

niedziela, 30 grudnia 2007

Współistnienie Visty i XP w sieci LAN opartej o Sambę - problem z wędrującym profilami

W zarządzanej przeze mnie, jak dotąd homogenicznej, sieci opartej o serwer linuksowy z Sambą oraz stacje Windows XP pojawiła się pierwsza Vista, a z nią pierwszy problem. Jeśli profil XP jest zapamiętywany jako \\serwer\user\profil, to profil Visty jest zapamiętywany jako \\serwer\user\profil.V2. Wyczytałem też, że wędrujące (roaming) profile Visty i XP nie są kompatybilne! Problem wymaga rozpoznania i "nie chcem, ale muszem" się tym zająć.
Projekt nr 1: stworzyć linki między profil/Pulpit a profil.V2/Desktop itd, aby ustawienia wędrowały między kontami. Bo coś mi się wydaje, że link między profil a profil.V2 to zły pomysł...

sobota, 1 grudnia 2007

Jak zobaczyć plik DGN?

... nie mając Microstation? Skorzystać z Bentley View! Jest to darmowa przeglądarka plików DGN oraz AutoCad-owskich DWG i DXF, umożliwiająca ich oglądanie, wydruk i eksport do PDF. W celu pobrania należy się zarejestrować na stronie Bentley'a.

piątek, 16 listopada 2007

Jak podejrzeć plik HPGL?

Można w Corelu. Ale nie każdy go ma. Dlatego polecam darmową alternatywę: BIT-View autorstwa TGSoft GmbH. Czyta pliki HPGL2/RTL oraz TIF i JPEG. Wersja darmowa nie umożliwia drukowania. Ale umożliwia zapis obrazka do pliku rastrowego :)

Format WMZ

Przy zapisie dokumentu w formacie HTML z Microsoft Word 2003 na dysku pojawia się plik imageXXX.wmz. Jest to, jak wykazało śledztwo :) skompresowany algorytem GZIP plik WMF. Po dekompresji (WinRAR sobie poradzi) i ew. zmianie rozszerzenia otrzymujemy w pełni funkcjonalny plik Windows Metafile. Analogiczna zależność podobno istnieje dla plików EMZ i EMF. Informację znalazłem w google groups.

niedziela, 21 października 2007

Instalacja Oxford Advanced Learner's Dictionary 6 - wersja sieciowa na Windows XP

Disclaimer 1: wiem, że to archeologia komputerowa. I co z tego? A nuż komuś jednak się to przyda...
Disclaimer 2: wiem, że niektóre rozwiązania to rodzaj voodoo. I co z tego? U mnie działa :-)

Zadanie: zainstalować OALD 6 w wersji sieciowej na serwerze i na stacjach klienckich Windows XP Professional - konta użytkowników z ograniczonymi prawami.

voodoo 1: nadać katalogowi sieciowemu ze słownikiem prawa RW dla wszystkich
voodoo 2: podmienić plik CDCOPS.DLL z folderu X:\ALD6INST\ALD002OU\BOOK na plik spod adresu http://www1.oup.co.uk/elt/multimedia/download/cdcops.zip
voodoo3: skopiować plik MCI16.OCX z folderu X:\ALD6INST\ALD002OU\SYS do
X:\ALD6INST\ALD002OU\BOOK.
voodoo 4: po instalacji klienta upewnić się, że ma prawa zapisu do folderu lokalnego (np. C:\OALD6)
voodoo 5: po instalacji klienta słownika uruchomić go pierwszy raz jako użytkownik z prawami administratora

I to by było na tyle...

środa, 1 sierpnia 2007

Windows XP: muzyka i filmy odtwarzają się z przerwami, komputer działa wolniej...

... częściej i dłużej komunikuje się z dyskiem. A w menadżerze sprzętu dla kanału IDE mamy tryb PIO, którego nie można przestawić w tryb DMA. WTF? Ano kolejne dobrodziejstwo Microsoftu, który uszczęśliwił nas ukrytym, automatycznym i nieodwracalnym zmniejszaniem prędkości dysku twardego w przypadku wystąpienia błędów w dostępie do dysku. Efekt: filmy i utwory muzyczne odtwarzają się z przerwami, dźwięk jest charczący bądź pojawia się echo. Rada miłościwie nam panującego Microsoftu? Usunąć (co skutkuje przeinstalowaniem przy restarcie) sterownik do kanału IDE. Na wystąpienie tego problemu szczególnie wrażliwe są notebooki, które często wyłączają dyski w celu oszczędzania energii. Patrz: Pomoc techniczna Microsoft - porada nr 817472.

niedziela, 8 lipca 2007

Odczytywanie formatu MDI

Microsoft, w swej nieskończonej mądrości i dobroci dla użytkowników, wprowadził razem z pakietem Office pseudodrukarkę "Microsoft Office Document Image Writer". Ten wynalazek zapisuje dokumenty w formacie TIFF (ale tylko czarno-białe), lub MDI - kolorowe i otwierane wyłącznie przez Microsoft Office Document Imaging. Lub przez znaleziony przeze mnie free MDI Viewer - narzędzie w sam raz dla kogoś, kto nie ma MS Office, a został przez kogoś uszczęśliwiony dokumentem w tym formacie. Patrz: free MDI Viewer

Aktualizacja, 15.08.2007
Cytowana wyżej strona nie działa, autor ma nową pod adresem http://igorsw.googlepages.com/

Eksport danych z baz Paradox do .txt

Potrzebowałem dostać się do danych zapisanych w bazie w formacie Paradox. Nie chciało mi się pisać żadnego quick and dirty tool, więc znalazłem Exportizer'a. W wersji darmowej pozwala na eksport danych do pliku: .txt, .html, .xml, .rtf, .xls, .csv i .dbf. I wystarczy :) Aha, program czyta też z baz dBase. Patrz: Vitaliy Levchenko software

Windows XP, dyski sieciowe i chowające się Pen Drive

Windows XP ma taki bug/feature, że przypisuje napędom podłączanym przez USB (Pen Drive, aparaty cyfrowe, dyski zewnętrzne) pierwsze wolne literki nieprzypisane dyskom stałym (HD, CD), nie zwracając w ogóle uwagi na to, że literki te mogą być przypisane dyskom sieciowym. Przykład: mamy dysk C:, drugą partycję D:, CD-ROM/DVD E: i dysk sieciowy F:. Podłączamy Pen Drive i... nie ma go! Możemy go zobaczyć w "Zarządzaniu dyskami", możemy mu zmienić literkę na inną i cieszyć się dostępem - pod warunkiem, że nie podłączymy innego urządzenia, bo wtedy... da capo al fine. Och, i trzeba mieć uprawnienia administratora. Można też - co stosowałem - przesunąć literkę CD gdzieś daleko, np. jako R: Ale potrzeba jest armatką wynalazków, a Google wszystko widzi, i oto jest: USBDLM - USB Drive Letter Manager for Windows XP. Program należy rozpakować do dowolnego katalogu, utworzyć plik USBDLM.INI i zainstalować USBDLM -install.
Program jest darmowy do zastosowań prywatnych i niekomercyjnych. Patrz: Uwe Sieber's Homepage

Oglądanie plików Intergraph CIT

Jeżeli masz obrazek w formacie Intergraph CIT i chcesz go tylko zobaczyć lub skonwertować na inny, bardziej popularny format, nie musisz używać Microstation lub innego koszmarnie kosztownego oprogramowania CAD/GIS. Wystarczy darmowy XnView. Polecam! Program ma wersje dla: Windows, Linux x86, Linux ppc, FreeBSD x86, OpenBSD x86, NetBSD x86, Solaris sparc, Solaris x86, Irix mips, HP-UX, AIX.

Pliki CIT: rastrowe pliki graficzne, najczęściej skanowane mapy, zawierające oprócz treści graficznej również współrzędne obszaru.

Uniwersalny sterownik urządzeń USB dla Windows 98se

Próbowałem niedawno bezskutecznie podłączyć Pen Drive'a do komputera z Win 98. Pen Drive działał z innymi komputerami, inne Pendrive'y działały na tym komputerze - a TEN PD z TYM komputerem nie chciały. Poguglałem chwilkę i znalazłem uniwersalny sterownik USB dla Windows 98se. I to działający. Gdyby podany link przestał działać, szukajcie w Internecie hasła nusb.exe lub Maximus Decim.

Obserwatorzy

Popularne posty