Pokazywanie postów oznaczonych etykietą samba. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą samba. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 30 grudnia 2007

Współistnienie Visty i XP w sieci LAN opartej o Sambę - problem z wędrującym profilami

W zarządzanej przeze mnie, jak dotąd homogenicznej, sieci opartej o serwer linuksowy z Sambą oraz stacje Windows XP pojawiła się pierwsza Vista, a z nią pierwszy problem. Jeśli profil XP jest zapamiętywany jako \\serwer\user\profil, to profil Visty jest zapamiętywany jako \\serwer\user\profil.V2. Wyczytałem też, że wędrujące (roaming) profile Visty i XP nie są kompatybilne! Problem wymaga rozpoznania i "nie chcem, ale muszem" się tym zająć.
Projekt nr 1: stworzyć linki między profil/Pulpit a profil.V2/Desktop itd, aby ustawienia wędrowały między kontami. Bo coś mi się wydaje, że link między profil a profil.V2 to zły pomysł...

niedziela, 8 lipca 2007

Kosz na skasowane pliki w Sambie

Możliwość odzyskiwania skasowanych plików w Sambie jest już od dawna, ja dowiedziałem się o tym kilka miesięcy temu. Przypuszczam, że jeszcze paru osobom ta informacja może się przydać.
Aby uruchomić kosz sieciowy dla określonego udziału, należy w jego sekcji konfiguracyjnej dopisać następujące zaklęcia (przykładowe):

vfs object = recycle
recycle:repository = KOSZ_SIECIOWY
recycle:keeptree = Yes
recycle:versions = Yes
recycle:touch = True
recycle:exclude = *.tmp ~$* desktop.ini
recycle:exclude_dir = /tmp /temp /cache
recycle:directory_mode = 770

Ostatnia linijka jest istotna dla udziałów współużywanych przez kilku użytkowników, ponieważ domyślnie tworzone katalogi mają prawa 700.

Uwaga: kosz się nie opróżnia automatycznie, więc należy samemu zadbać o czyszczenie jego zawartości, np. przez uruchamianie z crona poleceń:

if [ -d ~/KOSZ_SIECIOWY ]
then
cd ~/KOSZ_SIECIOWY
find -size 0b -exec rm {} \;
find -type f -mtime +7 -exec rm {} \;
find -type d -empty -exec rmdir {} \;
fi
Patrz: samba.org

Obserwatorzy

Popularne posty