Jak co roku, polecam program PITy 2008 autorstwa przedsiębiorstwa "IPS Przedsiębiorstwo Informatyczne". Przyłączam się też do apelu autorów o skorzystanie z możliwości przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Przypominam, że formularze PIT-11 powinniśmy dostać do 28 lutego 2009, a zeznanie złożyć do 30 kwietnia 2009.
Zobacz też Kalendarz podatnika na stronach Ministerstwa Finansów.
Dla twardzieli ;-) rozliczających się bez komputerowego wsparcia - wzory formularzy PIT-36, PIT-37, PIT-38 wraz z objaśnieniami na stronie Ministerstwa Finansów.
niedziela, 11 stycznia 2009
Program do rozliczenia podatku PIT za rok 2008
Oprogramowanie dla Symbiana S60 3rd, które mam zainstalowane na mojej Nokii E70
Od roku używam Nokii E70, wyposażonej w system Symbian S60 3 edycja. Postanowiłem się pochwalić programami, które mam na niej zainstalowane i których częściej lub rzadziej używam.
- Cryptex - prosta aplikacja do szyfrowania danych
- Token GSM z Eurobanku
- Bombus - klient Jabbera
- Avantgo - aplikacja do ściągania i przeglądania stron WWW offline
- CellPos - do tworzenia mapy nadajników sieci komórkowych (płatna)
- putty - wiadomo - klient SSH
- Gmail - klient Gmail :)
- LogExport - eksportuje rejestr połączeń do pliku .CSV
- Screenshot - zrzut ekranu do pliku w pamięci telefonu
- VNCViewer - klient VNC
- Mirror Lite - aplikacja zapisująca kopie wszystkich przychodzących (w wersji płatnej także wychodzących) wiadomości tekstowych
- HandyWi - skaner sieci Wi-Fi
- FontMagnifier - aplikacja do zmiany rozmiaru czcionki na ekranie telefonu
- Spam Manager - filtr przychodzących połączeń i sms-ów
- NaviExpert - nawigacja satelitarna (płatna)
- KeePassJ2ME - rozbudowane narzędzie do zarządzania hasłami; komórkowa wersja programu KeePass
- Swim - narzędzie do automatycznej, cyklicznej synchronizacji kalendarza, notatek, kontaktów z serwisami internetowymi (np. GooSync, MobiCal, Nokia Backup)
- Google Maps - mapy Google w komórce. Ustalanie położenia na podstawie sygnału GPS lub lokalizacji stacji bazowych GSM/UMTS, wyznaczanie tras, widok z satelity.
- Mobbler - mobilny odtwarzacz i scrobbler dla serwisu last.fm
- Y-Browser - menadżer plików
- Handy Calendar - rozbudowany zamiennik kalendarza systemowego (płatny)
Ponadto korzystam z płatnej wersji usługi GooSync, umożliwiającej synchronizację kalendarza i kontaktów telefonu z Kalendarzem Google i kontaktami Gmail.
czwartek, 1 stycznia 2009
Lista przydatnych programów, których używam do ułatwiania sobie pracy przy komputerze
I najnowsze zaobserwowane przeze mnie wersje (stan na 1.1.2009):
środa, 16 stycznia 2008
Rozliczenie podatku PIT za rok 2007
Jak co roku, czeka nas rozliczenie podatku od dochodów (PIT). Jak co roku, skorzystam z programu PITy przedsiębiorstwa IPS. Program jest od 10 lat udostępniany za darmo, a proponowaną formą zapłaty jest przekazanie 1 % podatku na rzecz wskazanej przez autora organizacji pożytku publicznego. Polecam ten program, dostępny pod adresem http://pit.dobry.pl/.
Jak co roku, polecam odczekać, aż program okrzepnie i zostaną naniesione wszelkie niezbędne poprawki i uzupełnienia (patrz -> historia aktualizacji).
Przypominam, że do końca lutego 2008 (29.02.2008) płatnicy powinni wysłać nam formularze PIT-11 (PIT-8S, PIT-11A, PIT-8C), a nasze rozliczenie należy dostarczyć do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia 2008 r. Zobacz pełny kalendarz podatnika będącego osobą fizyczną na stronach Ministerstwa Finansów.
Do wypełniania małej liczby druków PIT-11 polecam program Druki IPS.
REKLAMA
Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT-36
sobota, 1 grudnia 2007
Jak zobaczyć plik DGN?
... nie mając Microstation? Skorzystać z Bentley View! Jest to darmowa przeglądarka plików DGN oraz AutoCad-owskich DWG i DXF, umożliwiająca ich oglądanie, wydruk i eksport do PDF. W celu pobrania należy się zarejestrować na stronie Bentley'a.
Etykiety: cad, darmowe, formaty plików, gis, grafika, przeglądarki, software, tips, windows
piątek, 16 listopada 2007
Jak podejrzeć plik HPGL?
Można w Corelu. Ale nie każdy go ma. Dlatego polecam darmową alternatywę: BIT-View autorstwa TGSoft GmbH. Czyta pliki HPGL2/RTL oraz TIF i JPEG. Wersja darmowa nie umożliwia drukowania. Ale umożliwia zapis obrazka do pliku rastrowego :)
Format WMZ
Przy zapisie dokumentu w formacie HTML z Microsoft Word 2003 na dysku pojawia się plik imageXXX.wmz. Jest to, jak wykazało śledztwo :) skompresowany algorytem GZIP plik WMF. Po dekompresji (WinRAR sobie poradzi) i ew. zmianie rozszerzenia otrzymujemy w pełni funkcjonalny plik Windows Metafile. Analogiczna zależność podobno istnieje dla plików EMZ i EMF. Informację znalazłem w google groups.
niedziela, 21 października 2007
Instalacja Oxford Advanced Learner's Dictionary 6 - wersja sieciowa na Windows XP
Disclaimer 1: wiem, że to archeologia komputerowa. I co z tego? A nuż komuś jednak się to przyda...
Disclaimer 2: wiem, że niektóre rozwiązania to rodzaj voodoo. I co z tego? U mnie działa :-)
Zadanie: zainstalować OALD 6 w wersji sieciowej na serwerze i na stacjach klienckich Windows XP Professional - konta użytkowników z ograniczonymi prawami.
voodoo 1: nadać katalogowi sieciowemu ze słownikiem prawa RW dla wszystkich
voodoo 2: podmienić plik CDCOPS.DLL z folderu X:\ALD6INST\ALD002OU\BOOK na plik spod adresu http://www1.oup.co.uk/elt/multimedia/download/cdcops.zip
voodoo3: skopiować plik MCI16.OCX z folderu X:\ALD6INST\ALD002OU\SYS do X:\ALD6INST\ALD002OU\BOOK.
voodoo 4: po instalacji klienta upewnić się, że ma prawa zapisu do folderu lokalnego (np. C:\OALD6)
voodoo 5: po instalacji klienta słownika uruchomić go pierwszy raz jako użytkownik z prawami administratora
I to by było na tyle...
niedziela, 8 lipca 2007
Odczytywanie formatu MDI
Microsoft, w swej nieskończonej mądrości i dobroci dla użytkowników, wprowadził razem z pakietem Office pseudodrukarkę "Microsoft Office Document Image Writer". Ten wynalazek zapisuje dokumenty w formacie TIFF (ale tylko czarno-białe), lub MDI - kolorowe i otwierane wyłącznie przez Microsoft Office Document Imaging. Lub przez znaleziony przeze mnie free MDI Viewer - narzędzie w sam raz dla kogoś, kto nie ma MS Office, a został przez kogoś uszczęśliwiony dokumentem w tym formacie. Patrz: free MDI Viewer
Aktualizacja, 15.08.2007
Cytowana wyżej strona nie działa, autor ma nową pod adresem http://igorsw.googlepages.com/
Eksport danych z baz Paradox do .txt
Potrzebowałem dostać się do danych zapisanych w bazie w formacie Paradox. Nie chciało mi się pisać żadnego quick and dirty tool, więc znalazłem Exportizer'a. W wersji darmowej pozwala na eksport danych do pliku: .txt, .html, .xml, .rtf, .xls, .csv i .dbf. I wystarczy :) Aha, program czyta też z baz dBase. Patrz: Vitaliy Levchenko software
Etykiety: bazy danych, software, tips, windows
Windows XP, dyski sieciowe i chowające się Pen Drive
Windows XP ma taki bug/feature, że przypisuje napędom podłączanym przez USB (Pen Drive, aparaty cyfrowe, dyski zewnętrzne) pierwsze wolne literki nieprzypisane dyskom stałym (HD, CD), nie zwracając w ogóle uwagi na to, że literki te mogą być przypisane dyskom sieciowym. Przykład: mamy dysk C:, drugą partycję D:, CD-ROM/DVD E: i dysk sieciowy F:. Podłączamy Pen Drive i... nie ma go! Możemy go zobaczyć w "Zarządzaniu dyskami", możemy mu zmienić literkę na inną i cieszyć się dostępem - pod warunkiem, że nie podłączymy innego urządzenia, bo wtedy... da capo al fine. Och, i trzeba mieć uprawnienia administratora. Można też - co stosowałem - przesunąć literkę CD gdzieś daleko, np. jako R: Ale potrzeba jest armatką wynalazków, a Google wszystko widzi, i oto jest: USBDLM - USB Drive Letter Manager for Windows XP. Program należy rozpakować do dowolnego katalogu, utworzyć plik USBDLM.INI i zainstalować USBDLM -install.
Program jest darmowy do zastosowań prywatnych i niekomercyjnych. Patrz: Uwe Sieber's Homepage
Oglądanie plików Intergraph CIT
Jeżeli masz obrazek w formacie Intergraph CIT i chcesz go tylko zobaczyć lub skonwertować na inny, bardziej popularny format, nie musisz używać Microstation lub innego koszmarnie kosztownego oprogramowania CAD/GIS. Wystarczy darmowy XnView. Polecam! Program ma wersje dla: Windows, Linux x86, Linux ppc, FreeBSD x86, OpenBSD x86, NetBSD x86, Solaris sparc, Solaris x86, Irix mips, HP-UX, AIX.
Pliki CIT: rastrowe pliki graficzne, najczęściej skanowane mapy, zawierające oprócz treści graficznej również współrzędne obszaru.
Obserwatorzy
Popularne posty
-
Wracam z publikacją swoich newsów, przemyśleń i odkryć Ameryki na swój serwer, na adres http://mrc.tychy.pl/newsy.MR.php . Strony na Blogger...
-
Próbowałem niedawno bezskutecznie podłączyć Pen Drive'a do komputera z Win 98. Pen Drive działał z innymi komputerami, inne Pendrive...
-
Jeśli komuś się przyda, to niech korzysta. Kalendarz na rok 2009 w formacie GIF i PDF , do wydrukowania i edycji. I druga wersja: GIF i...
-
27.12.2010r. Przenoszę się z publikacją tabeli na swój serwer . Zapraszam. Przypominam: konta oszczędnościowe charakteryzują się zazwyczaj...
-
Główny U rząd Statystyczny opublikował 15.01.2008: Komunikat w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w...
-
10.02.2009 - nie ma jeszcze żadnych informacji na temat wprowadzania i przekazywania danych do Systemu Informacji Oświatowej wg stanu na 31...
-
30.04.2010 Z otrzymanego dziś listu: "Decyzją władz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, z dniem 1 maja 2010 roku Centrum Informa...
-
Aktualizacja 5.09.2011 - Kalendarz na rok 2012 Aktualizacja 26.11.2010 - Wersja kalendarza ze Świętem Trzech Króli - kliknij Rok 20...
-
Nowe monety kolekcjonerskie NBP: 400. rocznica polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej 2 zł NG - 15 grudnia 2008 10 zł Ag + szkło , 10...